Linux

Hradec Králové

Distribuce

Kde získat Linux a jaký si vybrat

Operační systém Linux lze získat v tzv. distribucích je to souhrn nejrůznějších aplikací sloužících k práci s počítačem. Níže je uveden seznam několika distribucí určených široké veřejnosti. Vyberte si distribuci, která se vám líbí.

Pozor

Máte-li pomalé připojení k internetu a jste z HK či okolí, mohu Vám po dohodě na emailu: hk.linux[zavinac]email.cz vypálit libovolné distro.

Ubuntu

Ubuntu je poměrně mladá distribuce vyvíjená komunitou za podpory firmy Canonical.

Ubuntu je ovšem postaveno na velmi spolehlivém základě již mnoho let vyvíjené distribuce Debian GNU/Linux. Zatímco Debian se snaží být distribucí značně univerzální, jasným cílem Ubuntu je přiblížit Linux uživatelům pro použití na osobních počítačích jako tzv. desktopové prostředí.

Grafické prostředí Ubuntu je založeno na Gnome, někteří lidé ale více preferují grafické prostředí KDE. Proto vznikla varianta Ubuntu zvaná Kubuntu.
Odlehčená verze s Xfce neboli Xubuntu je vhodná např. pro starší počítače. Ve většině případů je nejlepší sáhnout přímo po Ubuntu.

České prostředí i instalace
www.ubuntu.cz


Fedora

Fedora je distribuce, která vznikla jako nekomerční odnož Red Hat Linuxu. Vyvíjí ho komunita vývojářů za podpory firmy Red Hat. Na základě Fedory pak Red Hat připravuje své komerční distribuce Red Hat Enterprise Linux.

Fedora je známa svou pokrokovostí a zpravidla přináší v každé verzi několik zásadních novinek. Distribuce je značně univerzální, se znatelným zaměřením na použití na osobních počítačích.

Red Hat je firma zabývající se vývojem a prodejem Red Hat Enterprise Linuxu. V minulosti významně pomohla zdomácnění Linuxu svou komunitní distribucí Red Hat Linux, jejímž následovníkem je Fedora.

České prostředí i instalace
www.fedora.cz


Mandriva

Mandriva Linux , dříve známý jako Mandrakelinux. Je vyvíjen komunitou vývojářů společně s vývojáři firmy Mandriva (dříve Mandrakesoft).

Mandriva Linux je k dostání v několik verzích - od placené krabicové verze až po verzi zcela zdarma. Rozdíl je tvořen především rozsahem dokumentace, doplňků a komerčních aplikací.

Mandriva Linux je distribuce silně specializovaná pro použití na osobním počítači a získala si oblibu u velkého množství uživatelů, kteří s Linuxem začínají.

Mandrakesoft a Connectiva po sloučení vytvořily, i kvůli dlouhodobě trvajícím sporům o ochrannou známku Mandrake, společnost Mandriva a společnými silami pokračují ve vývoji distribuce Mandriva Linux.

České prostředí i instalace
www.mandriva.cz


OpenSuSE

SuSE lze dnes získat ve dvou podobách. Jako OpenSuSE, což je komunitou vyvíjená distribuce a jako SuSE Enterprise Linux (SLED).

Ať tak či tak, na obou se podílí firma Novell v rámci jejích linuxových aktivit. SuSE je distribuce profilující se spíše jako komerční, tedy distribuce, kterou můžete především koupit.

Distribuce SuSE má některé specifické nástroje, které se snaží distribuci co nejvíce zpřístupnit běžným uživatelům osobních počítačů. Vzhledem k jejímu komerčnímu charakteru je k dispozici i instalační podpora.

Novell je jednou z předních softwarových firem. V současnosti se zaměřuje právě na oblasti využití Linuxu a nabízí celou řadu řešení založených na něm, resp. na SuSE Linuxu.

České prostředí i instalace
www.opensuse.cz
www.suse.cz

PCLinuxOS

PCLinuxOS je distribuce, která vznikla odštěpením od Mandrake linuxu (nyní Mandriva) v roce 2003 a vyvyjí jej skupina vývojářů soustředěná okolo Texstara.

Jedná se o distribuci, která je zaměřená na maximální jednoduchost. Obsahuje proprietální kodeky a instalaci dalších programů obstarává Debianovský apt s jeho grafickou nadstavbou Synapticem spravující jeden centrální, přednastavený repozitář (k dispozici jsou samozřejmě i záložní zrdcadla).

Instalační CD, které je zároveň Live CD, obsahuje ve zkomprimované podobě cca.2 GB dat, takže po instalaci dostanete plně funkční systém s bohatým množstvím software, který je ihned připraven k práci, používání internetu, přehrávání filmů, mp3.

České prostředí i instalace
www.pclinuxos.cz



Distribuce pro pokročilejší uživatele

Pokročilejšími uživateli jsou ti, kdo zvládají administraci Linuxu z příkazové řádky (shell) a jsou obeznámeni s architekturou a strukturou Linuxu, což neznamená, že pokročilí uživatel musí přejít na další složitější distribuci.

Gentoo

Gentoo je distribuce pro pokročilé uživatele. Umožňuje uživateli sestavovat si celou distribuci samostatně a zcela na míru svému počítači.

Gentoo je velmi dobře dokumentována a poskytuje pokročilejším uživatelům možnost dalšího rozvoje jejich znalostí o Linuxu. Přesto, že si tato distribuce zakládá na svém pokročilém přístupu, dá se i tak snadno použít na osobním počítači.

Gentoo je trochu specifická a poměrně mladá komunitní distribuce. Její vývojáři ji založili jako linuxovou větev, která se svými principy přibližuje k jiným unixovým platformám.

České prostředí
www.gentoo.cz
www.gentoo.org


Slackware

Slackware je distribuce s dnes již trochu spartánským přístupem. Přesto, a nebo právě proto, si díky své jednoduchosti zachovává množství příznivců. Její použití na běžném osobním počítači ovšem již vyžaduje znalost ovládání Linuxu na úrovni shellu. Slackware je distribucí komunitní, ovšem vytvářenou pod vedením silné osobnosti Patricka Volkerdinga, který je jejím zakladatelem.

České prostředí
www.slackware.cz


Debian GNU/Linux

Debian je jedna z velmi dlouho vyvíjených distribucí, zcela vycházejících z myšlenky GNU resp. open source.


Kompletní distribuce Debian je velmi rozsáhlý a komplexní celek s univerzálním použitím, bez dalších znalostí je ale nevhodný pro úplné začátečníky - právě kvůli své rozsáhlosti.

Projekt Debian vydává tři větve své distribuce - stable (stabilní), testing (testovací), unstable (nestabilní). Nestabilní obsahuje zcela nové věci a její konzistence není zaručena, testovací větev je určena pro programy, které prošly základním testováním a jsou kandidáty na zařazení do stabilní větve. Stabilní větev pak obsahuje jen stabilnější a odladěné aplikace (mnohdy pak ale neobsahuje největší novinky).

České prostředí i instalace
www.debian.cz
www.debian.com

připravil: peaq - 6.6.2008